Rosół – król polskich zup

Rosół to bez wątpienia najbardziej popularna zupa w Polsce – bez względu na region geograficzny rosół gości na wszystkich stołach. Ta uniwersalna, ponadczasowa i smaczna zupa była znana już Neandertalczykom, dla których wywar mięsno- warzywny był podstawą diety. Pierwsze spisane receptury rosołu pochodzą z XVII wieku. Jego nazwa bezpośrednio wskazuje na charakter potrawy, bowiem staropolski „rozsól” wskazywał na sposób gotowania zupy- przez długotrwałe podgrzewanie solonego mięsa w wodzie. Sposobem na zachowanie świeżości mięsa było jego obfite solenie, odbywało się to jednak kosztem jego twardnienia i konieczności długiego gotowania.

Technik gotowania jest wiele- tyle, ile gospodyń i kucharzy. Wspólnym mianownikiem jest użycie włoszczyzny i doskonałej jakości mięsa. Stałą regułą jest także gotowanie rosołu bardzo wolno, na minimalnym ogniu. Reszta pozostaje do dowolnej interpretacji- jedni dodają do wywaru opaloną cebulę, u innych rosół zawdzięcza żywą barwę dodatkowi kurkumy. Dla niektórych niedopuszczane jest pływanie piany ze ściętymi białkami mięsa- rosół musi być klarowny. Dla innych te mętne elementy nadają rosołowi wyrazistości i znacznie wzbogacają jego walory odżywcze.

Rosół to niezagęszczona zupa w formie wywaru z warzyw i mięsa. Mięso używane do ugotowania rosołu wybierane jest w oparciu o preferencje smakowe oraz lokalną dostępność mięsa. Rosół może być zatem ugotowany z wykorzystaniem: kury, indyka, kaczki, królika, jagnięciny, cielęciny czy wołowiny. Podawany może być z ziemniakami, makaronem, kaszą jaglaną czy kluskami lanymi, mięsnymi bądź wątrobowymi.

Uniwersalność rosołu wynika ze wspomnianej dowolności w recepturze jego przygotowania, a także z faktu, iż rosół stanowić może bazę do wielu pysznych i pożywnych zup oraz sosów. Z czego jeszcze wynika ogromna popularność rosołu? Esencjonalny smak, który trafia w gusta nawet najbardziej wymagającego podniebienia oraz niezaprzeczalne walory odżywcze stawiają rosół w czołówce zup.

Rosół zawiera szereg minerałów i witamin, kolagenu, kwasów tłuszczowych oraz białka. Rozgrzewa, skraca czas infekcji, łagodzi objawy kataru i kaszlu. Na stałe wpisał się w kanony tradycyjnych metod leczenia przeziębienia oraz wzmocnienia organizmu. Mimo lekkiej formuły na długo zaspokaja apetyt. Ta wybitnie polska zupa może być popijana z kubka lub spożywana z bogatymi dodatkami i w każdej z tych postaci doskonale syci i dodaje energii.